Erasmus+ projektu "Open School for Village Hosts" izstrādā septiņas Eiropas Savienības organizācijas ar mērķi definēt ciematu aktīvistu prasmes, ko iespējams attīstīt, lai uzlabotu dzīves kvalitāti mazos lauku ciemos un apvidos.
Projekta "Atvērtā skola ciematu aktīvistiem” rezultātā tiks izstrādāta koplietojama mūžizglītības apmācības programma ciematu aktīvistiem dizaina kompetences paaugstināšanai. Aicinām Latvijas lauku teritoriju iedzīvotājus, ciematu un apdzīvoto vietu, vietējo rīcības grupu aktīvistus iesniegt savus pieteikumus līdz 2023.gada 20.janvārim pirmreizējai iespējai attīstīt idejas vietas un kopienas dzīves kvalitātes uzlabošanai ar dizaina metodēm topošajā Eiropas Savienības atvērtajā skolā ciematu aktīvistiem (Village Hosts). Apmācibas notiks tiešsaistē angļu valodā. Pieteikumi jāiesniedz tiešsaistē ŠEIT: Projekta mājas lapa un informācija par projektu pieejama ŠEIT. |
|
Projektā definētās ciematu aktīvistu
|
Lai īstenotu praksē mazo ciematu un lauku apvidu dzīves kvalitātes uzlabošanu, ciematu aktīvisti rada jaunus sociālos tīklojumus, attīsta pakalpojumus attbilstoši jaunākajām uzņēmējdarbības tendencēm: attālinātais darbs, kopstrāde, sadarbības platformas u. c. Ciematu aktīvisti dod iespēju dažādiem partneriem un ieinteresētajām personām sadarboties – bieži vien pirmo reizi.
Lai gan jēdziens "ciemata aktīvists" ir nesens, līdzīgu darbu vietējā līmenī jau ir darījuši kopienu un lauku attīstības speciālisti, projektu vadītāji un uzņēmīgi vietējo rīcības grupu jeb biedrību pārstāvji. Taču nepieciešams daudz vairāk šādu cilvēku. Piemēram, Itālijā vien mazo ciematu (5000 iedzīvotāju vai mazāk) skaits ir sarucis par 5500, Spānijā – par 3500, Serbijā – par 4700, un tās ir tikai trīs no šajā projektā pārstāvētajām valstīm. Katrs ciems ir unikāls, tāpēc Atvērtajā skolā ciematu aktīvistiem mācību programmai nebūs viena standarta, nepieciešamās kompetences tiks attīstītas mikrokursos atbilstoši katra ciemata aktīvista individuālajām vēlmēm un vajadzībām. Ciematu aktīvisti veicina sociālo, ekonomisko un ekoloģisko dzīvi mazos ciematos, nodrošinot un radot ilgtspējīgus pakalpojumus, savienojot vietējos resursus, kas, iespējams, kopienā jau pastāv, bet nav zināmi vai ir izolēti. Ciematu aktīvisti dod iespēju dažādiem partneriem un ieinteresētajām personām strādāt kopā un sadarboties. Tādas kompetences kā atjautība, pašdisciplīna, iekšējo resursu atrašana, iniciatīva, entuziasms, elastība, atvērtība, tolerance, empātija un spēja mācīties patstāvīgi tiek uzskatītas par ciemata aktīvista personiskajām iezīmēm. |
Projekta pirmās aktivitātes rezultātā tika definētas piecas kompetences jomas - pamats apmācību programmas moduļiem Atvērtās skolas ciematu aktīvistiem izveidošanai:
|